NOWOŚCI W BIBLIOTECE


Miło nam poinformować wszystkich czytelników, że biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór. Zrobiłyśmy zakupy na kwotę 2000 złotych!!! Mamy wiele atrakcyjnych lektur dla młodszych i starszych uczniów. Zapraszamy do wypożyczania pięknych książek.

 

 

 

 

 

KONKURS „MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA”

 

W maju zaprosiliśmy uczniów klas IV, V i VI szkoły podstawowej do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym. Sprawdzaliśmy ilość słów przeczytanych w ciągu jednej minuty. Zgłosiło się 27 osób.

Mistrzynią klas czwartych została Natalia Łukowicz kl. IV B – 176 słów na minutę.

Mistrzynią klas piątych została Julia Radzewicz kl. VC – 191 słów na minutę.

Mistrzynią klas szóstych została Żaklina Nürnberg kl. VI A – 161 słów na minutę.

Zwycięzcom gratulujemy i proponujemy sprawdzić swoje umiejętności na poniższym tekście (liczymy wszystkie nawet najkrótsze słowa) przeczytane na głos w ciągu jednej minuty. Czas start…..

Dzisiaj właśnie Jakub jechał tramwajem do babci, i jechał długo, bo Warszawa jest przecież dużym miastem. A kiedy już przyjechał i zjadł obiad, babcia zapytała:
- Co chcesz robić?
- Chcę obejrzeć te albumy!
- Jakie albumy?
- Paulinko – wtrącił się dziadek – zapomniałaś, że obiecałaś Kubusiowi pokazać fotografie?
Po chwili Jakub zobaczył ślubne zdjęcie dziadków, a potem tatusia wtedy, kiedy był niemowlakiem, i tatusia trochę starszego, i jeszcze tysiąc innych tatusiów w różnym wieku. A potem jeden z tych tatusiów trzymał za rękę dziewczynę, a tą dziewczyną była mama.
- O, tu jest Magda! – zawołał dziadek. – Miesiąc wcześniej się poznali! A na tym drugim zdjęciu biorą ślub! No, poznajesz wszystkich?
- To jest tatuś, a to mama – powiedział bez wahania Jakub. - To... ojej, ta elegancka młoda pani to chyba Matylda? A to?
- A tu stoi druga córka babci Matyldy... – powiedział dziadek.
- Oczywiście, przecież to ciotka Witusia! A ta malutka dziewczynka to musi być Kornelia! Ojej, taka malutka, a teraz już chodzi do liceum...
Babcia przewróciła następną stronę albumu i znowu westchnęła.
- Zobacz, Ludwisiu – powiedziała do męża – to już jest zdjęcie z drugiej rocznicy ślubu naszego Władzia. Witusia trzyma na ręku dziecko, to jej młodsza córeczka, Lucia. Matylda ma dwie wnuczki, widzisz a my tylko wnuka...
- Jak to „tylko” – oburzył się Jakub. – To co, ja ci się nie podobam? Wolałabyś, babciu, żebym był dziewczynką?!
- Ależ skąd! – zaprzeczyła babcia. – Nigdy w życiu! Za nic w świecie bym nie chciała, żebyś był kim innym, niż jesteś. Ale widzisz, mieliśmy tylko syna, twojego tatę, i teraz chcielibyśmy mieć dziewczynkę. Chociaż jedną wnuczkę...

 

 

 

 

 

 

 

100 ROCZNICA URODZIN AUTORKI MUMINKÓW

 

 

W ramach obchodów stulecia urodzin Tove Jansson (1914-2001), twórczyni popularnych na świecie Muminków, przygotowałyśmy gazetkę ścienną poświęconą fińskiej pisarce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STATYSTYKA WYPOŻYCZEŃ